Kohtumine on osa KOVide pilootprogrammist Täiskäik II, mida ETKA ANDRAS poolt elluviidava AGENDA projekti raames korraldab koolitusettevõte Kasvulava.
Peipsiääre valda kogunesime 2. oktoobril. Ühisesse aruteluruumi kogunesid vallavalitsuse saali haridusspetsialist Bianka Makoid, kultuurispetsialist Reet Kruup, Peipsiääre valla keskraamatukogu direktor Sirje Leini ja Pala kultuurimaja direktor Margit Soieva.
Rõõm oli tutvumisringis kuulda, et kellelegi ei olnud täiskasvanuharidus teemana võõras. Just kultuurikeskuse ja raamatukogu esindajad tõdesid, et palju on ju tehtud, kuid võiks veelgi süsteemsemalt ja järjepidevalt. Aktiivselt on panustatud ka täiskasvanud õppija nädala korraldamisse, kuid ka seejuures tõdeti, et see on vaid korra aastas ja tähelepanu teemalt hajub.
Jagame mõtteid, mis arutelulaua ümber kerkisid:
- Koos tunnetati vajadust tervikvaate ehk suure pildi järele piirkonnas. Kes on erinevad seotud osapooled, mida ja kellele nad õppimisvõimalustena pakuvad?
- Mureti tunti ka just piirkonnas elavate inimeste pärast, kelle koolitee on katkenud ja lühikeseks jäänud. Kuivõrd see on kitsaskohaks ka just nooremates eagruppides, siis muudab olukorra Peipsiääre kohaliku omavalitsuse vaatest veelgi keerulisemaks see, et omavalitsuses ei pakuta gümnaasiumiharidust. Ehk siis noored kaovad justkui “radarilt”.
- Rõõmustati aga, et piirkonnas on üpris tegusad ja õpihimulised eakad, keda võiks omakorda kaasata ka teiste vallaelanike “nakatamiseks”, eelkõige noorte.
- Arutati veel ka elanike digipädevuste tõstmise vajaduse järele – tõdeti, et maal on see eriti vajalik, kuivõrd teenused ongi peaasjalikult kättesaadavad e-teenustena.